Ügyfélszolgálat
AZ ÚJ IVÓVÍZTERMELŐ ÜZEM – A SZABADKAI VÍZMŰVEK ÉS CSATORNÁZÁSI KOMMUNÁLIS KÖZVÁLLALAT KEZÉBEN
2020. december 15-én (kedden), a Szabadkai Vízművek és Csatornázási KKV beruházási és fejlesztési osztályának ügyvezető igazgatója, Sánta Csaba, a belgrádi "Sade", a francia "Veolia Waters" és az újvidéki "Graditelj NS" GP Kivitelező konzorciumának képviselője, Petar Bjegović és a bécsi (Ausztria) "iC consulenten" főkonzultáns képviselője, Muhamed Veseli, aláírták a város második városi ivóvíztermelő üzem megépítésének átvételéről szóló igazolását.
Ezen átvételi igazolás aláírásán, amely a város vízrendszerének fejlesztésére irányuló projekt utolsó szakaszának lezárását jelképezi, jelen voltak a város képviselői, Szabadkai Vízművek és Csatornázási KKV képviselői mint Megrendelők, a Kivitelező és a média képviselői, illetve Hargitai Zsuzsanna, az EBRD nyugat-balkáni regionális igazgatója és Martin Klaucke, az EU szerbiai kiküldöttségének képviselője.
Pásztor Bálint, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke hangsúlyota, hogy az aláírás napján szinte kettős szerepe van, mivel 2012-ben a Köztársasági Közgyűlés országgyűlési képviselőjeként megszavazta a nemzetközi megállapodás ratifikálását, amely alapján ez a projekt összesen 11 millió euró értékű EBRD hitelből és az Európai Nyugat-balkáni Közös Alap 2,04 millió euró összegű adományából valósult meg.
Emellett ma a városi parlament elnökének a szerepét töltöm be, és le vagyok nyűgözve, illetve nagyon büszke vagyok arra, hogy a város felelősségteljesen gondoskodik a vízről, és hogy végre minden, a közüzemi vízellátásra csatlakoztatott polgár olyan minőségű ivóvizet fog inni, amely megfelel az összes hazai és EU előírásoknak.Jelentős, hogy az elmúlt években ezen projekt megvalósítása keretében mintegy 11 kilométer fő- és másodlagos vízellátó hálózat, valamint mintegy 9 kilométer gyűjtő- és másodlagos szennyvízcsatorna-hálózat került kiépítésre, amely biztosítani tudja a nyilvános infrastrukturális hálózatok jobb elérhetőségét, illetve ezen üzemnek a kiépítése, amely a polgárok számára biztosítani tudja az egészséges ivóvíz minőségű vizet, amely nyersen megemelkedett arzén, ammónia és vas koncentrációt tartalmaz– emelte ki Pásztor Bálint, és hozzátette, hogy ezt leginkább Palics, Újváros helyi közösség és Radanovác lakói fogják érzékelni, viszont hatása lesz a város stratégiai tervein alapuló turizmus fejlődésére is, különösen Palicson.
Kern Imre, Szabadka város alpolgármestere rámutatott az EBRD Bankkal és az Európai Nyugat-Balkán Közös Alapjával folytatott együttműködés történetére.
Az új szennyvíztisztító telepek kiépítéséről Szabadkán és Palicson, még 2001-ben kezdtünk el gondolkodni és felvettük a kapcsolatot az EBRD bankkal és pénzintézetekkel.Az elmúlt tizenöt évben közel 40 millió eurót fektettünk a vízellátásba és szennyvízelvezetésébe, ami nagy sikert jelent mind a Szabadkai Vízművek és Csatornázási KKV, mind az összes projektet támogató városi hatóságok számára.Szabadka azon kevés városok egyike, amelyek teljes körű szolgáltatást nyújtottak európai szinten.Arzén és egyéb vegyszer mentes tiszta ivóvízzel rendelkezünk és a Palicsi-tóba beengedett tisztított szennyvíz is megfelel az európai szabványoknak - emelte ki Kern Imre és hozzátette: - nem volt más módszer megoldani ezeket a jelentős infrastrukturális problémákat, mint hiteleken keresztül, mivel értékük jelentősen meghaladja városunk költségvetési lehetőségeit.Felhívom a polgárok figyelmét, hogy minél többen csatlakozzanak rá a kiépített vízellátó és csatornahálózathoz.
Hargitai Zsuzsanna, az EBRD nyugat-balkáni regionális igazgatója és egyben a belgrádi kihelyezettségének a vezetőjehangsúlyozta hogy nem titkolja elégedettségét, hogy Szabadkán tartózkodott, amikor a Projekt finanszírozásáról tárgyalt, illetve elégedettségét most hogy látta mi minden épült ki és mennyi az EBRD, Szabadka és a Szabadkai Vízművek és Csatornázási KKV közreműködéséből, a kommunális kiépitetséggel, az állampolgárok életszinvonalával és a környezetvédelemmel kapcsolatban.
Reméljük, hogy Szabadkát Szerbiában több város veszi majd példaképként, amikor a víztermelési infrastruktúrába kell beruházni. Az EBRD, az Európai Unió és a kétoldalú adományozók támogatják a zöld gazdaságra való átállást, és még soha nem volt jobb idő a zöld infrastruktúrába való befektetésre, amely magában foglalja a vízkezelést, a hulladékkezelést és az energiahatékonyságot.A városoknak és az önkormányzatoknak nem lenne szabad kihagyniuk ezt a lehetőséget, hogy megújítsák és kiépítsék infrastruktúrájukat a környezet és polgáraik érdekében- hansúlyozta Hargitai Zsuzsanna.
Martin Klaucke, az EU szerbiai küldöttségének képviselőjekiemelte, hogy az elmúlt tíz évben szabadkán megvalósult mindkét projekt összértéke meghaladja a 30 millió eurót, és hozzátette- Ez egy újabb mérföldkő, hogy Szerbia zöldebbé váljon és megvédje állampolgárait, és szebb jövőt ösztönözzen. Szabadka és polgárai Szerbia azon sok helyének egyike, ahol a víztisztításba fektettünk be. Például Raska területén több mint hat millió eurót fektettünk be egy szennyvíztisztítóba. Az európai integráció nem elvont kérdés Szerbia számára. Ez az, amit az emberek láthatnak és érezhetnek otthonukban.Tisztább és biztonságosabb víz segítségével számukra és gyermekeik számára. A környezet védelme az emberek védelmét jelenti. Az EU valójában ezt jelenti: jobb életet polgárainak.
Sugár György, a Szabadkai Vízművek és Csatornázási KKV vezér igazgatójarátekintett a projekt megvalósítását akadályozó nehézségekre, amelyek a munka megkezdése előtti az összes engedély megszerzésének hosszadalmas eljárásaihoz, illetve a COVID-19 vírusjárvány rendkívüli helyzet okozta munkálatok lassításához köthetőek. Ezután felsorolta az épített rendszer alapvető jellemzőit:
A nyersvíz kezelésére szolgáló szűrőállomás 80 liter/másodperc kapacitással, a 2 és fél ezer köbméter vízfogyasztás kiegyenlítésére szolgáló tartály, a magasnyomású szivattyúállomás másodpercenként 200 literes üzemben, illetve a nyersvízből származó iszap kezelésére szolgáló létesítmények, amelyek képviselik az üzem legjelentősebb épített infrastruktúráját, illetve Szabadka város évtizedes építési, műszaki és technológiai törekvéseit. A nyersvíz kezeléséből származó iszapnak a vonala, az egyetlen ily módon indított környezetvédelmi vonatkozásu vállalkozása vajdaság területén, illetve más nemzetközi környezet vonatkozásában is. A Kivitelező, úgy vélve, hogy befejezte a munkálatokat és bebizonyította az előírt fő műszaki paramétereket, a Megrendelőtöl azaz. cégünktől kérelmezte a munkálatok átvételét. Az előző 3 éven átterjedő, a Projekt megvalósítása során, felmerülő folytonos felülvizsgálat eredményei alapján, a Felügyelő Testület, a Konzultáns és a Műszaki Átvétel Bizottság tagjai arra a következtetésre jutottak, hogy a Megrendelő elfogadhatja az elvégzett munkák átvételét. A mai nap fordulópontot jelent a Projekt realizálásában, mivel a Megrendelő jogot és kötelezettséget szerez az új létesítmény kezeléséhez, valamint ahhoz, hogy az üzem jellemzői megfeleljenek az építés megkezdése előtt meghatározott követelményeknek. Mindezek alapján a Megrendelő arra számít, hogy jövő év tavaszán az egészséges ivóvíz elfog jutni minden városi, Nagy Radanováci és Palicsi háztartásig.
Az üzem meglátogatása után az EBRD, az EU szerbiai küldöttségének, Szabadka városának és a Szabadkai Vízművek és Csatornázási KKV képviselői megbeszélték az új projektekkel kapcsolatos sikeres együttműködés folytatását, amelyek hozzájárulnak majd a vízellátás, a vízelvezetés és a szennyvíztisztító létesítmények bővítéséhez és korszerűsítéséhez.
Bejelentkezés
Nem tud bejelentkezni?
Kérjen új jelszavat rendszerünktől.Nem regisztrált még nálunk?
Töltse ki regisztrációs űrlapunkat és lépjen be!