Центар за потрошаче
ЗАВРШЕН ПРОЈЕКАТ „AQUARIUS 2019“
У свечаној већници Градске куће јуче је завршен овогодишњи Еколошко – едукативни Пројекат „AQUARIUS – Водни агент Дунавске регије“. Пројекат су заједнички организовали Скупштина Града, ЈКП „Водовод и канализација“ Суботица и Водна агенција из Рогашке Слатине (Словенија).
Пројекат је симболички стартовао 22. марта поводом Светског дана воде, а јучерашња завршница је допринос учесника - преко 350 ученика шестих разреда, родитеља и њихових наставника из Основних школа „10. Октобар“ из Суботице и „Мирослав Антић“ са Палића Европској недељи одрживог развоја и Светском дану заштите животне средине који се у свету обележава сваке године 5. јуна.
Ова инцијатива распрострањена је широм Европе. Она подстиче и чини видљивим активности и догађаје који промовишу одрживи развој и његове глобалне циљеве. Прошле године је у овој иницијативи учествовало 34 државе са око шест хиљада активности. Скупштина Града Суботице је, како прошле, тако и ове године, допринела том „богатству“ организовањем активности заједно са својим јавним комуналним предузећем, „Водовод и канализација“ – истакао је Тивадар Бунфорд, председник Скупштине Града Суботице у свом обраћању учесницима.
Такође је нагласио следеће:
„Циљеви у којима Суботица, као микро средина, има резултата, свакако јесу активна социјална политика која сиромашнима омогућује једнака права на економске ресурсе и приступ свим услугама у здравству, образовању, култури и комуналијама. У сарадњи са Центром за социјални рад и Црвеним крстом, кроз институцију народних кухиња, циљ је и обезбеђење сигурности у снабдевању храном за најугроженије становништво. Неопходно је подстицати град, привредне субјекате, установе, као и домаћинства за коришћење обновљивих извора енергије: ветра, воде и сунца, чиме чувамо биодиверзитет и животну средину и доприносимо заштити од климатских промена. Дозволите ми да напоменем да из године у годину, са ЈКП „Водовод и канализација“ повећавамо степен осигурања санитарних услова и приступа јавној водоводној и канализационој мрежи за све грађане.
Из свега произилази да је једна од најважнијих активности на постизању синергије за остварење циљева за одрживи развој управо учвршћивање партерства за одрживи развој.
Пројекат „Aquarius“ је један од значајних примера тог партнерства јер се заједничким активностима деце, њихових наставаника, родитеља и медија у сарадњи са Скупштином Града и њеним јавним предузећем подиже свест о значају воде, Водовода, Града и суботичких језера.
Активности и Пројекти одрживог развоја представљају „тал“ претходника у темељима историје и дуг садашњих генерација будућим генерацијама овог града!
У оквиру овог Пројекта, обраћамо се млађим категоријама садашњих и будућих потрошача, код којих покушавамо да подстакнемо истраживачки и стваралачки однос према води, граду и суботичким језерима. Поред деце, наизглед пасивно, у овом Пројекту учествују и њихови наставници и родитељи, чиме се круг одговорности значајно проширује, али и подиже ниво свеукупног односа и бриге према води. Овакав однос треба да пробуди њихову свест и савест у вези одговорности према ресурсу воде који је тешко обновљив и којег треба заштити од прекомерне и нерационалне потрошње – рекао је у свом обраћању директор ЈКП „Водовод и канализација“, Ђерђ Шугар.
Потом је додао објашњење због чега су баш ове две Школе учесници у овом Пројекту ове године:
У току је изградња друге Фабрике воде – Постројења за третман сирове воде – на Магнетним пољима, иза фирме ATB – Sever. У наредне две године овај изузетно сложени грађевински и техничко – технолошки подухват обезбедиће довољне количине здраве пијаће воде под прописаним притиском потрошачима из Новог града, Радановца и Палића, који сада користе непрерађену, сирову воду. Ове две Школе се налазе на подручју на којем ће сви потрошачи осетити ефекат ове инвестиције, јер сада користе сирову, непрерађену воду за пиће.
Такође, у наредне две године ће се донацијским средствима Владе Немачке и KfW банке реализовати и Пројекат заштите биодиверзитета језера Палић и Лудаш.
Њиме ће бити изграђена канализациона мрежа у туристичком и стамбеном делу Палића, да се отпадна вода одведе транзитним водом до Пречистача отпадних вода града, а да се само атмосферска вода улива у језеро. Изградиће се заштитни појас око језера Палић, озелењавање, бициклистичка и инспекцијска стаза и санациони излов риба – штеточина које природно не припадају еко – систему Палића и Лудаша. Овај пројекат је, такође, јако важан за Палић и околна насеља, а већина деце из овог подручја похађа Школу на Палићу – додао је на крају Ђерђ Шугар.
На Еко – изложби у холу свечане већнице 44 награђена ученика из обе Школе су учинила видљивим њихове радове у истраживачким и креативним радионицама који су настали током месеца маја у оквиру II фазе реализације Пројекта.
Ученици из нижих, других разреда ових Школа „оплеменили“ су финале Пројекта са „Пингвин плесом“ и мини-позоришном представом „Језеро“.
У већници су потом екипе обе Школе (по осам ученика и једним наставником и родитељем), одговарајући на питања о води – уопште, о суботичком Водоводу и делатностима, граду, пројектима и суботичким језерима, победиле резултатом 10:10 на Квизу „Све што нисте знали, а хтели сте да питате о води, Водоводу, граду и суботичким језерима!“ Школе су награђене за учешће у Пројекту са по 30.000 динара, а најбољи радови ученика са по две и хиљаду динара.
Пријава корисника
Имате проблема са пријављивањем?
Затражите нову лозинку.Нисте још регистровани?
Попуните формулар за регистрацију и пријавите се!