Центар за потрошаче
Одвођење ...
Под појмом канализација, стручно се подразумева комплекс инжењерских објеката, укључујући и све техничке и санитарне мере, које обезбеђују организовано и систематско непосредно и брзо сакупљање и транспортовање отпадних вода из насеља или индустрије и њихов третман на уређајима за пречишћавање отпадних вода. Сврстава се у комуналну хидротехнику, односно у градски технички систем. Са аспекта санитарне заштите насеља и природне средине све отпадне воде треба брзо уклонити из стамбених зона, а загађење подвргнути пречишћавању.
Интензивно и стручно бављење проблематиком водоводне и канализационе мреже потиче из 1962. године оснивањем предузећа Водовод у Суботици. Одлуком Скупштине Општине усваја се да ће Суботица имати мешовити систем каналисања, што значи да се истим водовима одводи и отпадна и атмосферска вода.
На основу конфигурације терена, град је подељен на осам сливова, па на основу овога имамо осам главних сабирних канала -колектора од 0-VII.
Реципијент пречишћених отпадних вода је језеро Палић.
... Пречишћавање отпадних вода у Суботици
Потреба за даљим побољшањем пречишћавања отпадних вода, а све у циљу што квалитетније излазне воде израђен је пројекат под насловом Рехабилитација и доградња постројења за пречишћавање отпадних вода општине Суботица. Одлука да се гради нови пречистач донета је на седници Скупштине децембра 2004. године. Уређај се састоји од нових објеката, а у процес пречишћавања су имплементирани и неки постојећи објекти. На уређају за пречишћавање отпадних вода постоје две главне линије- линије воде и линије муља. Линија воде се састоји од механичке и биолошке фазе пречишћавања. На линији воде је знатно повећан хидраулички капацитет, први пут постоји могућност за контролисаним уклањањем азота и фосфора. Квалитет излазне воде је дефинисан у складу са Директивом Европског савета (91/271/EEC) за осетљиве водопријемнике који су подвргнути еутрофикацији.
Данас се на уређају за пречишћавање отпадних вода постиже много бољи квалитет излазне воде од пројектом предвиђене. За разлику од претходног периода постоји, и функционише линија муља. Вишак муља из процеса пречишћавања иде на анаеробну дигестију. Овим процесом се ствара метан, па смо у стању да производимо и електричну енергију. У могућности смо да произведемо 30-40% електричне енергије за сопствене потребе.
Пречишћавање отпадних вода у Суботици није увек било идеално, разни фактори су учествовали у постизању одређеног квалитета излазне воде. Константно се водила битка у правцу побољшања и отклањања разних недостатака. Овај процес и даље траје.
Од момента пуштања у рад уређаја 1975. године па до данашњег дана није био ни један дан застоја уређаја.
Разни фактори су током 38 година утицали на стање и квалитет језера Палић, али да нисмо приступили пречишћавању отпадних вода, данас вероватно језеро не би ни постојало.
Пријава корисника
Имате проблема са пријављивањем?
Затражите нову лозинку.Нисте још регистровани?
Попуните формулар за регистрацију и пријавите се!