Centar za potrošače
Odvođenje ...
Pod pojmom kanalizacija, stručno se podrazumeva kompleks inženjerskih objekata, uključujući i sve tehničke i sanitarne mere, koje obezbeđuju organizovano i sistematsko neposredno i brzo sakupljanje i transportovanje otpadnih voda iz naselja ili industrije i njihov tretman na uređajima za prečišćavanje otpadnih voda. Svrstava se u komunalnu hidrotehniku, odnosno u gradski tehnički sistem. Sa aspekta sanitarne zaštite naselja i prirodne sredine sve otpadne vode treba brzo ukloniti iz stambenih zona, a zagađenje podvrgnuti prečišćavanju.
Intenzivno i stručno bavljenje problematikom vodovodne i kanalizacione mreže potiče iz 1962. godine osnivanjem preduzeća Vodovod u Subotici. Odlukom Skupštine Opštine usvaja se da će Subotica imati mešoviti sistem kanalisanja, što znači da se istim vodovima odvodi i otpadna i atmosferska voda.
Na osnovu konfiguracije terena, grad je podeljen na osam slivova, pa na osnovu ovoga imamo osam glavnih sabirnih kanala -kolektora od 0-VII.
Recipijent prečišćenih otpadnih voda je jezero Palić.
... Prečišćavanje otpadnih voda u Subotici
Potreba za daljim poboljšanjem prečišćavanja otpadnih voda, a sve u cilju što kvalitetnije izlazne vode izrađen je projekat pod naslovom Rehabilitacija i dogradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda opštine Subotica. Odluka da se gradi novi prečistač doneta je na sednici Skupštine decembra 2004. godine. Uređaj se sastoji od novih objekata, a u proces prečišćavanja su implementirani i neki postojeći objekti. Na uređaju za prečišćavanje otpadnih voda postoje dve glavne linije- linije vode i linije mulja. Linija vode se sastoji od mehaničke i biološke faze prečišćavanja. Na liniji vode je znatno povećan hidraulički kapacitet, prvi put postoji mogućnost za kontrolisanim uklanjanjem azota i fosfora. Kvalitet izlazne vode je definisan u skladu sa Direktivom Evropskog saveta (91/271/EEC) za osetljive vodoprijemnike koji su podvrgnuti eutrofikaciji.
Danas se na uređaju za prečišćavanje otpadnih voda postiže mnogo bolji kvalitet izlazne vode od projektom predviđene. Za razliku od prethodnog perioda postoji, i funkcioniše linija mulja. Višak mulja iz procesa prečišćavanja ide na anaerobnu digestiju. Ovim procesom se stvara metan, pa smo u stanju da proizvodimo i električnu energiju. U mogućnosti smo da proizvedemo 30-40% električne energije za sopstvene potrebe.
Prečišćavanje otpadnih voda u Subotici nije uvek bilo idealno, razni faktori su učestvovali u postizanju određenog kvaliteta izlazne vode. Konstantno se vodila bitka u pravcu poboljšanja i otklanjanja raznih nedostataka. Ovaj proces i dalje traje.
Od momenta puštanja u rad uređaja 1975. godine pa do današnjeg dana nije bio ni jedan dan zastoja uređaja.
Razni faktori su tokom 38 godina uticali na stanje i kvalitet jezera Palić, ali da nismo pristupili prečišćavanju otpadnih voda, danas verovatno jezero ne bi ni postojalo.
Prijava korisnika
Imate problema sa prijavljivanjem?
Zatražite novu lozinku.Niste još registrovani?
Popunite formular za registraciju i prijavite se!